Weekend w Warszawie. 13 miejsc, które warto zobaczyć. - Magnes podróży (2024)

Weekend w Warszawie z pewnością jest za krótki, aby zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca w stolicy. Dlatego też skupiłam się głównie na Trakcie Królewskim i Starym Mieście, choć nie tylko. Poniżej zamieściłam dwudniową trasę zwiedzania 13 miejsc, które odwiedziłam. Miejscówkę miałam w hostelu na Nowym Świecie i była to świetna baza wypadowa do zaplanowanych wcześniej przeze mnie miejsce.

Stare Miasto rozciąga się pomiędzy placem zamkowym i barbakanem, który otaczają pozostałości murów obronnych wznoszonych od XIV-XVI w. W XI w. w tym miejscu powstał gród założony przez Bolesława II Mazowieckiego. Ze względu na dogodną lokalizację na szlaku handlowym prowadzącym od Bałtyku do Morza Czarnego gród dynamicznie się rozwijał. Z czasem drewniana zabudowa ustąpiła miejsca murowanej. Jednak największy okres świetności miasto przeżyło zaraz po tym, jak król Zygmunt III Waza przeniósł stolicę do Warszawy pod koniec XVI w.

Wybudowane mury obronne utrudniały możliwość rozwoju w ich obrębie, dlatego też zamożne szlacheckie rodziny zaczęły wznosić swoje rezydencje poza granicami Starego Miasta. W XVIII w. rozebrano ratusz a rynek zamieniono w targowisko. W następnym stuleciu rozebrano mury miejskie i bramy. W 1944 r. podczas II wojny światowej Stare Miasto zniszczono w 90 procentach. Prace przy odbudowie trwały wiele lat. W efekcie rekonstrukcja Starego Miasta została wpisana w 1980 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

1. Plac Zamkowy

Początki zamku sięgają XVI w. Najpierw był rezydencją książąt mazowieckich a po przeniesieniu stolicy z Krakowa siedzibą króla i władz. Przez kolejne stulecia zamek był przebudowany i rozbudowywany, by ostatecznie w XIX w. otrzymać neorenesansowy charakter. Podczas II wojny światowej zamek wysadzono, zaś jego odbudowę zaczęto dopiero w 70-tych latach XX w. Obecnie w jego murach znajduje się muzeum, które co roku w listopadzie można zwiedzać bezpłatnie.

Jedynym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Warszawy jest Kolumna Zygmunta. Jest to najstarszy publiczny pomnik warszawski ufundowany w 1644 r. przez Władysława IV dla swojego ojca Zygmunt III Wazy. Pomnik mierzy 22 metry wysokości, co czyni go również najwyższym w stolicy. Widok wąskiej zabudowy kamieniczek z Kolumną Zygmunta na przodzie jest jednym z ładniejszych, jaki widziałam w Warszawie.

2. Starówka

Plac Zamkowy otwiera drogę na Starówkę. Staromiejski Rynek, o czym wspomniałam wcześniej, miał swój ratusz. Niestety został on rozebrany na początku XIX w. W jego miejscu znajduje się pomnik Warszawskiej Syrenki a dokładnie jego kopia. Ze względu na liczne akty wandalizmu oryginał znajduje się w Muzeum Historycznym. Kamieniczki otaczające rynek są rekonstrukcją tych z przełomu XVII i XVIII w. Zamieszkiwały w nich historyczne postacie, o czym informują znajdujące się na nich tablice.

3. Barbakan i mury obronne

Idąc dalej, dotrzemy do pozostałości murów obronnych wraz z barbakanem. Zbudowany on został z murami w połowie XVI w. Wraz z nieistniejącymi już basztami wchodził w system ochronny miasta. Skręcając w lewo za barbakanem i podążając wzdłuż murów ulicą Podwale, dojdziemy do pomnika Małego Powstańca, przedstawiającego chłopca w za dużym kasku na głowie. Na prawo przed barbakanem dojdziemy do Gnojnej Góry miejsca, w którym do XVIII w. znajdowało się wysypisko śmieci. Obecnie jest to taras widokowy z pięknym widokiem na rzekę i miasto.

4. Nowe Miasto

Z kolei idąc prosto, dojdziemy do Nowego Miasta. Ta część pomiędzy końcem XIV i XVIII w. funkcjonowała jako samodzielne miasto. Barokowe i klasycystyczny kamieniczki otaczające niegdyś rynek również uległy zniszczeniu w 1944 r. Ratusz rozebrano nieco wcześniej w 1818 r., jego miejsce zaś zajęła żeliwna studzienka. Cofając się z Nowego Miasta, skręcam w ulicę Świętojerską, która doprowadza mnie do placu Krasińskiego, gdzie znajduje się barokowy pałac z II połowy XVII w. Przechowuje się tam część zbiorów Biblioteki Narodowej głównie starodruki i rękopisy.

5. Ulica Miodowa

Ulica Miodowa skupia natomiast wiele luksusowych XVIII i XVIII wiecznych rezydencji. Collegium Nobilium wybudowana jako szkoła wyższa dla arystokracji. Barokowo-klasycystyczny Pałac Brochów wzniesiony przez kanclerza koronnego Jana Brocha, to obecna rezydencja prymasa Polski. Barokowy Pałac Praca aktualnie jest siedzibą Ministerstwa Zdrowia oraz inne Pałace Młodziejowskich, Branickich i Biskupów Krakowskich w pobliżu, którego znajduje się pomnik Nike, czyli Bohaterów Warszawy.

6. Krakowskie Przedmieście i okolica

Wychodząc na Krakowskie Przedmieście, cofam się kawałek w stronę Starego Miasta. Po prawej stronie na dzwonnicy Kościoła Akademickiego znajduje się taras widokowy. Wejście kosztuje 6 zł. Warto wspiąć się po 150 stopniach, by podziwiać piękny widok na całą okolicę. Szczególnie o wieczornej porze widok jest niesamowity, więc naprawdę warto.

Idę dalej w stronę Nowego Świata, mijam Pałac Prezydencki dawniej Radziwiłłów zbudowany w I połowie XVII w. Obecny styl klasycystyczny otrzymał po przebudowie w XIX w. Po przeciwnej stronie wzniesiony został w XVIII w. w tym samym stylu Pałac Potockich, obecna siedziba Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za nim znajduje się Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza. Natomiast od północnej strony placu odsłania się tylna część potężnego gmach Teatru Narodowego.

Kontynuując spacer Krakowskim Przedmieściem, mijam kolejny XVIII-wieczny Pałac Tyszkiewiczów z siedzibą Muzeum Uniwersyteckiego. Tuż obok znajdujący się również w zasobach uniwersyteckich młodszy o cały wiek Pałac Czertwertyńskich-Ursuskich. Obok pałacu znajduje się główna brama Uniwersytetu, za którą widać piękny neorenesansowy budynek starej Biblioteki Uniwersyteckiej.

Za nią natomiast wznosi się najstarszy budynek Uniwersytetu Warszawskiego zbudowany XVII w. – Pałac Kazimierzowski. Pierwotnie była to willa króla Jana II Kazimierza Wazy na przedmieściach Warszawy. Nieco dalej po drugiej stronie ulicy w głębi widać barokowo-klasycystyczny Pałac Czapskich z siedzibą Akademii Sztuk Pięknych.

6. Nowy Świat

Plac Mikołaja Kopernika łączy Krakowskie Przedmieście z Nowym Światem. Na placu znajduje się również pomnik słynnego astronoma, który został odsłonięty w 1830 r. Tuż za nim wznosi się Pałac Staszica z początku XIX w., który przebudowano w stylu bizantyjsko-ruskim. Obecnie mieści się tutaj Warszawskie Towarzystwo Naukowe oraz Polska Akademia Nauk.

Dzisiejszy wygląd Nowego Świata jest rekonstrukcją klasycystycznych kamienic z końca XVIII w. Podczas II wojny światowej ulica została doszczętnie zniszczona. Ocalało zaledwie kilka kamienic. Obecnie jest to elegancka bardzo ruchliwa ulica z wieloma sklepami i restauracjami. Na elewacjach budynków umieszczono tablice pamiątkowe z imionami i nazwiskami znanych osób, które mieszkały na Nowym Świecie.

7. Ulica Foksal

Na zakończenie dzisiejszej wycieczki skręcam jeszcze w ulicę Foksal na końcu, której znajduje się neorenesansowy Pałac Zamoyskich z II połowy XIX w. Pałac otaczał park krajobrazowy, który był częścią dawnego XVIII-wiecznego Vouxhall, miejsca rozrywki dla zamożnych mieszczan. Obecnie w Pałacu mieści się restauracja.

8. Wilanów

Drugi dzień zwiedzania warszawskiego Traktu Królewskiego rozpoczęłam od Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Pojechałam tam autobusem nr 180, który odjeżdża z Nowego Świata. Bilet można kupić bezpośrednio u kierowcy, jednak należy mieć odliczoną kwotę. Czas jazdy do Wilanowa trwa około pół godziny. Zespół parkowo-pałacowy w Wilanowie był letnią rezydencją króla Jana II Sobieskiego. Pałac wybudowano w barokowym stylu pod koniec XVII w. W kolejnych stuleciach obiekt był rozbudowywany o nowe elementy tak, aby całość harmonijnie komponowała się ze sobą.

W 1805 r. z inicjatywy Stanisława Kostki Potockiego i jego żony Aleksandry utworzono muzeum, jedno z pierwszych w Polsce, obejmujące kolekcję sztuki zapoczątkowaną jeszcze przez króla Jana III Sobieskiego. Pałac otacza dwupoziomowy ogród, który łączy zróżnicowana kompozycja stylów z elementami małej architektury jak mostki, rzeźby czy altany. Po lewej stronie od wejścia do pałacu znajduje się mauzoleum Aleksandry i Stanisława Potockich wzniesionego w latach 1823-1826.

9. Łazienki Królewskie i Belweder

Tym samym autobusem nr 180 jadę do Łazienek Królewskich. Przystanek znajduje się przy samym wejściu na teren warszawskich ogrodów. Gdyby nieco się cofnąć, to z prawej strony bezpośrednio z kompleksem sąsiaduje Belweder – klasycystyczny pałac – zbudowany w XVII w. Obecny kształt został mu nadany w wyniku przebudowy w I połowie XIX w. Przez wiele lat pałac był siedzibą głów państwa obecnie pełni funkcję reprezentacyjną.

Wracając do Łazienek, jest to XVII – wieczny zespół pałacowo-parkowy obejmujący obszar 76 ha i wiele zabytków architektury. Pierwotnie na tym obszarze znajdował się las pełen zwierzyny, był on miejscem królewskich polowań. Specyficzna nazwa pochodzi od łaźni, które zostały przebudowane na pałac. Łazienki są jedenym z piękniejszych tego typu kompleksów w Europie, skupiających sobie funkcje muzealne, rozrywkowe, kulturalne i naukowe.

To także ulubione miejsce spędzania wolnego czasu. I nie ma co się dziwić. Spacer wśród pięknej architektury i zieleni jest prawdziwą przyjemnością i wytchnieniem od wielkomiejskiego życia. No i te wiewiórki co chwilę podbiegające do spacerujących, aby otrzymać smakołyk. Niektóre są na tyle odważne, że nawet próbują wspinać się po nogawce spodni.

10. Zamek Ujazdowski

W niewielkiej odległości od Łazienek znajduje się kolejne miejsce warte uwagi to Zamek Ujazdowski. Ta historyczna budowla wzniesiona została w XVII w. w najstarszym miejscu w Warszawie, w Jazdowie. W bliskiej okolicy w XII w. wybudowany został gród, który następnie został przeniesiony w miejsce obecnego zamku. Tutaj swoją siedzibę ma Centrum Sztuki Nowoczesnej. Zamek zlokalizowany jest na wysokiej skarpie, poniżej którego rozciąga się Park Agrykola.

11. Osiedle Jazdów

Mostem przerzuconym nad ulicą Lecha Kaczyńskiego idę w stronę osiedla Jazdów. To charakterystyczne miejsce zostało założone po II wojnie światowej. Finlandia jako sojusznik hitlerowskich Niemiec po przegranej wojnie była zobowiązana do wypłaty odszkodowania dla ZSRR. W ramach reparacji Finowie przesłali drewniane domki złożone z gotowych elementów. Z kolei ZSRR przekazała je na odbudowę Warszawy dla wracających z frontu. Ze względu na funkcjonalność i łatwość montażu domki fińskie sprowadzono jeszcze przez wiele lat po wojnie. Obecnie osiedle Jazdów jest znacznie zmniejszone z powodu budowy nowych obiektów i ogranicza się tylko do kilku ulic.

12. Budynek Sejmu

Dalej przechodzę w ulicę Wiejską i mijam budynek Sejmu. Dawniej mieściła się tutaj szkoła żeńska, którą zaadaptowano w 1918 r. na potrzeby państwa. W czasie wojny budynek częściowo uległ zniszczeniu. Pozostałości wyburzono i następnie na przełomie lat 40 i 50 tych XX wieku wzniesiono nowy kompleks, nadając mu renesansowy charakter.

13. Plac III Krzyży

Plac III Krzyży to kolejny punkt na trasie i zarazem ważny węzeł komunikacyjny. W XVII w. w tym miejscu krzyżowały się najważniejsze trakty miejskie. Na placu wznosi się XIX wieczny klasycystyczny kościół, figura Jana Nepomucena ustawiona w 1752 r. na pamiątkę zakończenia prac modernizacji warszawskich ulic, ułatwiających życie ówczesnym mieszkańcom oraz pomnik Wincentego Witosa.

Z Placu III Krzyży przechodzę do Nowego Świata i kończę zwiedzanie Warszawy. Z pewnością wrócę jeszcze do Stolicy, aby zobaczyć inne bardzo ciekawe miejsca jak np. Muzeum Powstania Warszawskiego. Obliczając koszty tej wycieczki bilet na pociąg w obie strony wyniósł ponad dwieście złotych, czas dojazdu trwał około pięć godzin w jedną stronę. To drożej i dłużej niż lot samolotem do większości miejsc w Europie, w których do tej pory byłam. Wniosek. Było warto.

Podobne

Weekend w Warszawie. 13 miejsc, które warto zobaczyć. - Magnes podróży (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Rueben Jacobs

Last Updated:

Views: 5724

Rating: 4.7 / 5 (57 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Rueben Jacobs

Birthday: 1999-03-14

Address: 951 Caterina Walk, Schambergerside, CA 67667-0896

Phone: +6881806848632

Job: Internal Education Planner

Hobby: Candle making, Cabaret, Poi, Gambling, Rock climbing, Wood carving, Computer programming

Introduction: My name is Rueben Jacobs, I am a cooperative, beautiful, kind, comfortable, glamorous, open, magnificent person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.